Knihy
- Pokud nerozumíte marketingu, začněte knihami Jak psát reklamní text a The New Rules of Marketing and PR. Znáte-li alespoň základy, tento bod s klidem přeskočte.
- Za ideální úvod do web copywritingu považuji Letting Go of the Words. Obsahuje desítky konkrétních rad včetně praktických ukázek a zkušeností autorky. Přečteno za dva dny.
- Jako další doporučuji The Copywriter’s Handbook, ProBlogger a Don’t Make Me Think. Proč bestseller od Kruga? Psaní textů pro web souvisí s použitelností víc, než si copywriteři myslí.
- Protože copywriting má co do činění také s gramatikou a typografií, je třeba zmínit Pište správně česky – poradna šílených korektorů. Osobně se mi tahle publikace velmi líbí.
- Co nekupovat: Teach Yourself Copywriting ani Net Words: Creating High-Impact Online Copy mě nenadchly. Můžete je zkusit, ale zřejmě dopadnete stejně.
Články
- Začněte sérií Píšeme pro web – o síle slov. I když je to k nevíře, Marka Prokopa stále nikdo nepřekonal. Celkem deset článků obsahuje většinu základních informací, bez kterých se při copywritingu neobejdete.
- Pokračujte třeba v sekci Writing for the Web od Jakoba Nielsena a jiných autorů. Většina článků se zaměřuje na téma „jak lidé na internetu (ne)čtou“a vychází z uživatelských testování.
- Online Copywriting 101: The Ultimate Cheat Sheet je sbírka kvalitních blogpostů pro pokročilejší autory. Většina z nich je staršího vydání, ale přesto obsahují informace, které vám při psaní pomohou.
- Mezi mé další oblíbené články o copywritingu patří Praktické tipy pro copywriting, série Copywriting podle Bencivengy, The 5-Step POWER Copywriting Method a třeba Writing Web Content: The Top 15 Rules for Better Copy.
- Nezapomeňte prozkoumat také archivy populárních blogů – Copyblogger, Problogger, CopyBlog. Osobně doporučuji sledovat ještě ProCopyTips, ABC Copywriting, bly.com blog a Men with Pens.
Videa
Inspirace
Nestačí přečíst stovky článků a deset knih o copywritingu. Zahraniční experti tráví 40 % svého času studiem práce ostatních copywriterů, 40 % rešeršemi a zbylý čas samotným psaním.
Inspiraci hledejte kdekoli. V seriálech, vyprávění přítelkyně, hudbě, časopisech, komiksech, staré literatuře, na stránkách konkurence, rozkvetlé louce, při západu slunce, sekání trávy, prohlížení reklam v novinách apod. Neopisujte, ale inspirujte se.
Pokud vám nějaký nápad přijde dostatečně zajímavý, zapište si ho. Pro tyto účely používám Evernote a blok Oxford Essentials A5. Do Moleskinu se toho vejde málo.
Pingback: 32 nejlepších českých článků o (web) copywritingu | Copywriter Martin Tomčík
Excellent reading ideas for young copywriters. The Copywriter’s Handbook I would recommend as a necessary skim or read.