Pište správně česky #minirecenze

Knihu Pište správně česky jsem si pořídil jako jeden z prvních a dočetl mezi posledními. Bez váhání ji však mohu doporučit všem českým copywriterům (hned po The Copywriter’s Handbook a Letting Go of the Words). Proč? Za prvé usnadníte práci svému korektorovi a za druhé budou vaše texty opět o něco srozumitelnější (viz [nejen] kapitola o typografii).

Pokud jste si mysleli, že máte češtinu v malíčku, tak vás Pište správně česky přesvědčí o opaku. Stejně jako mě. Zaměřuje se totiž na složitější pravidla českého pravopisu, z nichž některá neznají ani čtenáři Zápisníku šíleného korektora. Zejména kapitola o čárkách je trochu „ehm“ únavnější (= těžká jako blázen).

Co se mi líbilo

  • I složitá pravidla jsou vysvětlena jednoduše
  • Málo stránek, hodně přínosného počtení
  • Příklady (skoro) ke každému pravidlu
  • Kapitoly o typografii a sazbě

A co ne

  • Náročnost obsahu – nedá se číst ve čtyři ráno (respektive dá, ale nic z toho mít nebudete)
  • Paradoxně obsahuje několik chyb (viz Pište správně česky – errata)

Závěr

10/10 s černým puntíkem za chyby v prvním vydání. Jinak je to skvělá knížka ať už hodnotíte obsah, formu nebo využitelnost v praxi.

Více informací

Článek byl publikován dne 4. 3. 2013 v kategorii Recenze. Autor: Martin Tomčík


Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function split() in /data/www/12987/tomcik_cz/portfolio/wp-content/plugins/digg-digg/include/dd-manual.php:385 Stack trace: #0 /data/www/12987/tomcik_cz/portfolio/wp-content/plugins/digg-digg/include/dd-manual.php(223): dd_getPostData() #1 /data/www/12987/tomcik_cz/portfolio/wp-content/themes/portfolio/single.php(11): dd_fblike_generate('Like Standard') #2 /data/www/12987/tomcik_cz/portfolio/wp-includes/template-loader.php(74): include('/data/www/12987...') #3 /data/www/12987/tomcik_cz/portfolio/wp-blog-header.php(19): require_once('/data/www/12987...') #4 /data/www/12987/tomcik_cz/portfolio/index.php(17): require('/data/www/12987...') #5 {main} thrown in /data/www/12987/tomcik_cz/portfolio/wp-content/plugins/digg-digg/include/dd-manual.php on line 385